FARMA

Akademia Teatralna
„Sofia Amendolea” w Rzymie

WŁOCHY

reż. Paolo Alessandri

75 min.

4.07, g. 15.30
4.07, g. 18.00

Teatr Collegium Nobilium

BILETY: 40 zł, 30 zł

4BWyraźną, choć niedosłowną literacką inspiracją dla spektaklu były utwory George’a Orwella, przede wszystkim Folwark zwierzęcy i Rok 1984. Treść, jak zazwyczaj w produkcjach włoskich studentów, zawiera się nie w słowach, ale w choreografii, obrazach i śpiewie. Odwołanie do mitycznych „sowietów”, do pomników dyktatorów ze wschodniej Europy łączy się z muzyką bluesową, bezpośrednio odnoszącą do afroamerykańskich niewolników. Z tego zderzenia powstaje opowieść o współczesnym niewolnictwie, sile, przemocy i wyczerpaniu, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Ten dojmujący spektakl był nagradzany na festiwalach teatralnych w Wilnie i Tangerze (International University Forum in Vilnius, International du Theatre Universitarie de Tangier).

Akademia Teatralna „Sofia Amendolea” w Rzymie powstała w 2007 roku z inicjatywy Fabia Omodei, reżysera i dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu szkół teatralnych Roma Teatro Festival (od 2003 roku). Prowadzi trzy wydziały: Aktorski, Ciała i Ruchu oraz Teorii i Krytyki. Podczas trzyletniego kursu studenci odbywają zajęcia praktyczne, poznają także historię teatru czy podstawy scenografii i kostiumografii. Szkoła ukierunkowana przede wszystkim na kształcenie w aktorstwie formalnym kładzie nacisk na wymianę międzynarodową, która umożliwia studentom poznanie różnych technik teatralnych, a także zdobycie doświadczenia niezbędnego do swobodnego przekraczania językowych, kulturowych i estetycznych barier. Realizuje eksperymentalne projekty, często angażując do nich grupy osób wykluczonych społecznie. Podczas studiów adepci występują na scenach rzymskich teatrów Eliseo i Quirino, a ich spektakle dyplomowe są zapraszane na liczne zagraniczne festiwale i często nagradzane.

Studenci Akademii Teatralnej „Sofia Amendolea” gościli na ITSelF czterokrotnie. Zaprezentowali spektakle: Koszmary obozu koncentracyjnego (2007), Źli ludzie w Guantanamo (2011), Barwy egzekucji (2013) i Bastards in the Mind wg scenariuszy i w reżyserii Fabia Omodei.