WROGOWIE. HISTORIA PEWNEJ MIŁOŚCI

Studio Sztuk Performatywnych
im. Yorama Loevenstaina

IZRAEL

reż. Nir Erez

100 min.

1.07, g. 16.00
1.07, g. 19.30

Teatr Collegium Nobilium
BILETY: 40 zł, 30 zł

_DSC3875Herman Broder, ocalony z Holocaustu, tkwi zaplątany w trzy historie miłosne. Bohaterką pierwszej jest Polka-chrześcijanka, która uratowała Bordera przed nazistami, wyszła za niego za mąż i wyjechała z nim do Nowego Jorku. Drugiej – mężatka, która mieszka z mężem osobno, bo opiekuje się swoją chorą matką, również ocalona z Holocaustu. Trzeciej – pierwsza żona Bordera. Bohater był przekonany, że została ona zamordowana w Polsce razem z dwojgiem ich dzieci, teraz wróciła do jego życia jak zmartwychwstała.

Wrogowie. Historia pewnej miłości to opowieść o ludziach kurczowo przywiązanych do siebie nawzajem, stojących na progu nowego życia w Ameryce – o zaskakującym zakończeniu.

Studio Sztuk Performatywnych im. Yorama Loevenstaina zostało założone w 1988 roku, w najbardziej zaniedbanej dzielnicy Tel Awiwu. Program nauczania łączy profesjonalne studia aktorskie na najwyższym poziomie z pracami społecznymi podejmowanymi w najbliższym otoczeniu szkoły. Każdy student musi odbyć praktykę w szesnastu amatorskich grupach teatralnych działających w dzielnicy, co wiąże się z pracą między innymi z: zagrożoną młodzieżą, dziećmi imigrantów, dziećmi o specjalnych potrzebach, niewidomymi, osobami starszymi. Celem podejmowanych przez szkołę działań jest ośmielenie mieszkańców dzielnicy oraz podsunięcie im narzędzi do indywidualnego rozwoju oraz, z drugiej strony, wykształcenie nowej kadry aktorskiej, mocno zakorzenionej w lokalnej społeczności. Studio Sztuk Performatywnych wspiera współpracę międzynarodową, przynoszącą rozwój zarówno studentom, jak i mieszkańcom dzielnicy. Studenci uczestniczą w licznych projektach i festiwalach organizowanych przez teatry i szkoły teatralne na całym świecie.